آکادمی, آموزش, نوپا و کودک

کودک من در بعضی از کلمات گیر و یا آنها را تکرار می کند، چه کنم؟

گفتار درمانی کودک

کودک من در بعضی از کلمات گیر و یا آنها را تکرار می کند، چه کنم؟

این موارد می تواند نشان دهنده لکنت رشدی یا اکتسابی باشد.

لکنت رشدی در طول دوران کودکی رخ می دهد. علامت های گفتاری واضح آن عبارتند از: تکرار کل کلمه یا بخشی از کلمه (مثل: ما ما ما مامان)، کشیده گویی (مثل: س س س س سرده)، و/یا مکثهای طولانی و قفل بر روی بعضی از صداها. لکنت اکتسابی معمولا دیرتر شروع می شود اما در کودکان هم ممکن است دیده شود و ممکن است با یک اتفاق مشخص همراه باشد.

ممکن است ببینیم که در طول زمان کم کم استراتژی های سازگاری با این مشکل (مانند جایگزین کردن کلمات سخت، اجتناب از موقعیت یا تغییراتی در رفتار غیر کلامی در کودک پدیدار شود. علاوه بر آن، ترس از لکنت ممکن است منجر به پریشانی روانی یا عاطفی شود. اگر چه ممکن است خیلی از کودکان، لکنت را پشت سر بگذرانند اما مداخله زود هنگام برای همه کودکانی که لکنت می کنند باعث کاهش ریسک لکنت در آینده می شود. همچنین مشکلات عاطفی بعدی را برای کسانی که دوره لکنت آنها بیشتر طول می کشد، کاهش می دهد.

والدین چه کنند؟

کارهای زیر را انجام داده و حتما به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید. هر چه زودتر مراجعه کنید، مشکل راحت تر و موثرتر برطرف می شود

  • به کودک زمان دهید تا صحبتش را تمام کند.
  • موقع صحبت کودک وسط حرف او نپرید یا او را متوقف نکنید.
  • زمانی که کودک دچار لکنت می شود مرتبا تذکر ندهید که آرام باش یا نفس بکش و حرف بزن و… اینگونه تذکرات، او را بیشتر دچار استرس و نگرانی از صحبت کردن می کنند.
  • زمانی که کودک دچار لکنت می شود، به او نشان دهید که محتوای صحبت او برای شما مهم تر است تا نحوه حرف زدنش
نوشته شده توسط آقای علیرضا ملارضی آسیب شناس گفتار و زبان

 

سورین لند حامی مادر و کودک در ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *