آکادمی, نوپا و کودک

وقتی فرزندم دچار ترس شبانه می شود چه کنم؟

ترس شبانه

وقتی فرزندم دچار ترس شبانه می شود چه کنم؟

 

ترس های شبانه در بین کودکان از سن ۳ تا ۱۲ سالگی بسیار رایج است. بسیاری از فرزندان زمانیکه تنها می شوند می ترسند. در اینجا تمام مطالبی که باید در مورد ترس های شبانه بدانید، چرا آنها اتفاق می افتند، و وقتی فرزندتان دچار آن شد چه کاری می توانید انجام دهید قرار داده شده است.

ترس های شبانه چیست؟

ترس های شبانه زمانی است که کودک خواب های بدی می بیند که نمی تواند از خواب بیدار شود. در طول این دوره‌ها، کودکان ممکن است در حالی که نیمه خواب هستند فریاد بزنند و از تخت بیرون بپرند. در برخی موارد، هنگامی که والدین سعی می کنند فرزندان خود را از این وحشت بیدار کنند، ممکن است کودک به طور کامل متوجه نشود که مادر یا پدرشان در تلاش برای کمک به آنها هستند.

معمولا برای کودکان بین ۳ تا ۸ سال اتفاق می افتد. و این قسمت‌ها معمولاً در اوایل شب اتفاق می‌افتند و گاهی ممکن است تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. گاهی ممکن است برخی کودکان، بیش از یک بار در شب این وحشت را تجربه کنند.

تفاوت آنها با کابوس ها چیست؟ 

بسیاری از والدین فکر می کنند که کابوس و ترس شبانه یکسان هستند، اما در واقع آنها یکسان نیستند. کودکان ممکن است کابوس های شبانه را به خاطر بیاورند، اما بعید است که ترس های شبانه خود را به خاطر بسپارند. و برخلاف وحشت های شبانه، کودکان می توانند راحت تر از کابوس ها عبور کنند. همچنین، کابوس ها معمولاً به دلیل یک تجربه بد مانند تماشای یک فیلم ترسناک ایجاد می شوند. اما وحشت شبانه معمولاً ارثی است.

آیا ترس های شبانه به همان اندازه که به نظر می رسد خطرناک هستند؟ 

نه، آنقدرها هم که به نظر می رسد خطرناک نیستند. آنها اغلب نشانگر این هستند که فرزند شما ممکن است اختلالات خواب داشته باشد. و در این مورد بهترین کار مراجعه به متخصص است. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، ترس شبانه ناشی از عوامل مهمی مانند استرس روانی یا اختلالات نیست، اما معمولاً با خستگی بیش از حد تحریک می شود.

بسیاری از کارشناسان به والدین اطمینان می دهند که ترس شبانه با رشد کودکان از بین می رود. گاهی تا سن ۸ سالگی این وحشت ادامه دارد و گاهی نیز ممکن است تا ۱۲ سالگی طول بکشد. در هر صورت، مراجعه به یک متخصص می تواند به بهبود سریعتر کمک کند و اگر ناشی از اختلال خاصی بوده باشد، متخصص می توانند به شما و فرزندتان در رفع آن کمک کنند.

اکثر والدین زمانی به متخصص مراجعه می کنند که فرزندشان در یک شب چند بار دچار ترس شبانه شود و یا این که این وحشت تا بعد از ۱۲ سالگی همچنان ادامه پیدا کند.

ترس شبانه، چرا برای بچه ها اتفاق می افتد؟ 

وقتی خانواده دارای سابقه اختلالات خواب یا راه رفتن در خواب باشد، ترس شبانه ممکن است رخ دهد. با این حال، مواردی وجود دارد که می تواند این ترس را برای کودکان تشدید کند، مانند:

  • –  تب
  • – مثانه پر
  • اضطراب
  • – خستگی
  • -صداهای ناگهانی
  • –  هیجان بیش از حد
  • – نداشتن خواب کافی

وقتی فرزندم ترس شبانه دارد چه کنم؟ 

1- با فرزند خود صحبت کنید سعی کنید بفهمید چه چیزی او را نگران می کند.

2- یک روند و برنامه ثابتی را قبل از خواب ایجاد کنید که بدن برای خواب آمادگی پیدا کند.

3- به کودک خود کمک کنید قبل از خواب آرام بگیرد

4- در صورت نیاز به دنبال کمک کردن به کودک از خواب بلند شوید.

5- اگر این اتفاق افتاد، آرامش خود را حفظ کنید و پس از مدتی با کودک خود در اتاقش بمانید.

6- سعی نکنید فرزندتان را به یکباره بیدار کنید، این کار ممکن است باعث استرس و سردرگمی بیشتر او شود.

7- شما می توانید با آرامش فرزندتان را در آغوش بگیرید و او را آرام کنید.

در نهایت، ما به شما توصیه می کنیم که با کودک خود حرف بزنید و مداوم با او صحبت کنید تا آرام گیرد.

 

سورین لند حامی مادر و کودک در ایران .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *