آکادمی, آموزش, کارگاه های آموزشی

برتری طرفین در اندام های کودکان را چطور ارزیابی کنیم؟

برتری طرفین مغز

خط میانی بدن چیست؟

خط وسط بدن انسان

خط میانی بدن، یک خط فرضی است که از سر تا پایین بدن کشیده می شود و بدن را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می نماید. و هر بار که دست یا پای شما برای انجام کاری از این خط عبور کند (( عبور از خط میانی بدن )) اتفاق می افتد. این مهارت به صورت خود به خود در زمان جنینی شروع به شکل گیری در انسان ها می نماید.

برتری طرفین چیست؟

به زبان ساده یعنی برای انجام فعالیت ها، یک طرف بدن نسبت به طرف دیگر اولویت و مهارت بیشتر در انجام کارها داشته باشد. برتری طرفین انتخاب مغز است و از کودکی شکل می گیرد. اگر مغز نتواند برتری طرفیت در اندام ها را انتخاب و شکل دهد، کودک ممکن است دچار اختلالاتی در عملکرد گردد.

در برتری طرفین چهار عضو شامل چشم، گوش، دست و پا را ارزیابی می کنیم.

چشم برتری

چشم برتر

برای ارزیابی، یک دوربین تک چشمی ( می توان از لوله داخل دستمال لوله ای به جای دوربین استفاده کرد) را در خط وسط کودک روی میز قرار می دهیم و از او می خواهیم با استفاده از آن به یک تصویری در دور دست نگاه کند. و یا مثلا از یک وسیله شبیه دوربین عکاسی استفاده میکنیم و از کودک می خواهیم با آن عکس بگیرد. چشمی که کودک برای نگاه کردن استفاده می کند همان چشم برتر او می باشد.

گوش برتر

گوش برتر

برای ارزیابی گوش، یک ساعت و یا موبایل را در خط وسط بدن کودک قرار می دهیم و از کودک می خواهیم که این وسیله را بردارد و صدای ریزی که از آنها پخش می شود را خوب گوش دهد. گوشی که کودک برای گوش کردن انتخاب می کند همان گوش برتر او خواهد بود.

دست برتر
دست برتر

یک کاغذ و مداد را در خط وسط بدن کودک قرار می دهیم و از او می خواهیم مثلا یک دایره بکشد و دستی که با آن کودک می نویسد همان دست برتر او می باشد.

پای برتر

پای برتر

برای ارزیابی پای برتر، یک توپ را در خط وسط کودک قرار می دهیم و از کودک می خواهیم که با پا به ما گل بزند و پایی که کودک با آن شوت می کند همان پای برتر او می باشد.

 

  • نکته ای که در ارزیابی ها بسیار مهم است این است که وسایل حتما در خط وسط کودک قرار گیرد.
  • اگر برتری طرفی راست یا چپ در همه اندام ها اتفاق نیفتد و یا بهم ریختگی داشته باشد، گاهی ممکن است نشانه های اختلالات در کودک باشد.
  • در تغییر راست یا چپ برتری یک اندام باید تحت نظر یک تیم متخصص و باتجربه این کار اتفاق بیفتد چون گاهی عوارض این تغییر آنی، بیشتر از فواید آن خواهد بود و با در نظر گرفتن سن کودک و همه جوانب و وضعیت او ممکن است انجام این کار لازم باشد.

در نوشته های بعدی راه های تقویت راست برتری یا چپ برتری عنوان خواهد شد.

در اینجا می توانید فعالیت های پیشنهادی برای تقویت خواندن کودکان را بخوانید.

نوشته شده توسط خانم فاطمه محمد شریفها مربی اختلالات یادگیری

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *