آکادمی, نوزاد

مشکلات رایج در سلامتی نوزادان چیست؟

سلامت نوزاد

مشکلات رایج در سلامتی نوزادان چیست؟

 

هنگام تولد نوزاد، تمام چیزی که در ذهن شما را درگیر می کند این است که او را ایمن و سالم نگه دارید. در سال اول سعی می کنید که سیستم ایمنی بدون نوزاد را تقویت نمائید. بیمار شدن نوزاد امری طبیعی است اما چون آنها کوچک و ضعیف هستند در موردشان بیشتر احساس نگرانی می کنیم . بخاطر همین موضوع مسائل مربوط به سلامت نوزادان و نحوه برخورد با آنها را برایتان جمع آوری کردیم.

 

شایع ترین مشکلات بهداشتی نوزادان تازه متولد شده چیست؟

 

  • کولیک ( دل پیچه نوزاد)

تقریباً هر نوزاد تازه متولد شده وقتی فقط چند ماهه هستند دچار کولیک می شوند. کولیک زمانی اتفاق می افتد که نوزادان هنگام تغذیه هوای زیادی را ببلعند. این امر موجب تحریک شدن بدن آنها و درد می شود و باعث گریه شبانه روزی کودک می گردد. این گریه های ممتد و متداول مادران را وحشت زده می کند.
چگونه آن را درمان کنیم؟
راهکارهای زیادی برای تسکین دردهای کولیک وجود دارند که عبارتند از :
ماساژ دادن شکم نوزاد
استفاده از شیشه شیر و سر پستانک ضد کولیک
پرهیز مادران از مصرف غذاهایی که ایجاد گاز در شکم نوزاد می کنند
اطمینان از آروغ زدن کودک بعد از شیر خوردن
استفاده از بالش تغذیه مناسب برای جلوگیری از رفلاکس معده نوزاد
  • یبوست

تعویض پوشک های کثیف نوزاد، کار راحتی برای مادران نیست، اما نگران کننده تر  از این وضعیت زمانی است که پوشک کودک روزها خالی باشد. یبوست می تواند نتیجه تغییر رژیم غذایی کودک باشد ، مانند استفاده از نوع جدیدی از غذا که تا حالا کودک نخورده است و یا هنگامی که شروع به دادن غذاهای جامد به کودک می کنیم ممکن است اتفاق بیفتد. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید هنگام یبوست کودک خود انجام دهید مثل یک حمام گرم و یا ماساژ آرام شکم کودک .

 

  • زردی نوزادان

زردی نوزادان در بین نوزادان تازه متولد شده، بسیار متداول است. و معمولاً ، زیاد جای نگرانی نیست اما به عنوان یک مادر ، هر چیزی که مربوط به نوزاد تازه متولد شده شما باشد باید روی آن حساس و پیگیر باشید. شما می توانید حدس بزنید که وقتی نوزاد تازه متولد شده پوست ، چشم ، یا ادرار زرد رنگی دارد به احتمال زردی نوزاد شک کنید و بهتر است سریعا با پزشک متخصص اطفال خود مشورت کنید.

 

  •  آکنه نوزاد

بعضی اوقات ، نوزادان تازه متولد شده می توانند آکنه بگیرند. آکنه کودک مانند جوش های کوچک کوچک با سطح سفید است. و این نه تنها در چهره آنها بلکه ممکن است در تمامی بدن آنها ظاهر شود. ممکن است این عارضه گاهی به دلیل تأثیر هورمونهای شخصی شما که از طریق شیردهی وارد بدن کودک می شود، اتفاق بیفتد. و یا علت دیگر مثل شروع اگزما کودک باشد.

چه کاری باید انجام شود؟

– به بهداشت کودک خود مخصوصاً بعد از تغذیه، توجه بیشتری کنید.
– از محصولاتی استفاده کنید که باعث واکنش آلرژیک نوزاد نمی شوند.
– به صورت مستمر لباس های تمیز را به تن نوزاد کنید.
– از لمس آکنه کودک خودداری کنید و فقط آن را گاهی با پنبه کمی تمیز کنید.

 

  • حساسیت پوستی نوزاد

نوزادان تازه متولد شده پوست حساسی دارند. کاملاً طبیعی است که گاهی پوست آنها توسط پوشک تحریک شود. برجستگی های حساسیت پوستی پوشک، یکی از رایج ترین چالش های مادران در سال اول زندگی نوزاد است. بهترین راه برای درمان حساسیت پوستی پوشک ، تهیه یک کرم مناسب پوست نوزاد است.

  • تب

همه نوزادان در طول سال اول زندگی تب را تجربه می کنند. برای درمان تب ، باید بدانید چه چیزی باعث ایجاد آن شده است. این می تواند یک آنفولانزا ، ویروس یا واکنشی در برابر واکسن باشد. به پزشک خود مراجعه کنید تا یک برنامه درمانی خوب و قابل اعتمادی را اجرا کنید.

 

  • برفک دهان نوزاد

برخی از مادران نمی دانند که تمیز کردن لثه و دهان نوزاد تازه متولد شده چقدر مهم است. چون ممکن است باعث برفک دهان نوزاد گردد. برفک یک عفونت قارچی است و معمولاً  یک مشکل جزئی است که به راحتی قابل رفع است. با حفظ روال بهداشت دهان و دندان می توانید به سادگی از آن جلوگیری کنید. حتی اگر کودک شما هنوز دندان ندارد ، بهداشت دهان او را جدی بگیرید.

 

  • عفونت گوش

عفونت گوش نوزادان خصوصا در سال اول زندگی، یک بیماری شایع است و معمولاً با آبریزش بینی ، درد گوش و عفونت گلو همراه است. حتماً روزانه گوش نوزاد تازه متولد شده خود را تمیز کنید. این کار باید بخشی از کارهای روزمره مادر برای نوزاد خود باشد. اگر احساس می کنید کودک شما واکنش گوش درد دارد، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

  • اسهال

اسهال نوزاد در اثر بیماری دیگری مانند سرماخوردگی یا حساسیت و آلرژی ایجاد می شود. آلرژی حتی در پاییز و بهار به دلیل تغییر آب و هوا بیشتر خود را نشان می دهد. در صورت همراهی با سرفه ، کارشناسان توصیه می کنند که حتما با پزشک کودک خود مشورت کنید.

 

  • کم آبی

کمبود آب بدن یکی دیگر از مشکلات شایع در سلامت نوزادان است که کودک شما ممکن است آن را تجربه کند. اگر کودک شما تب ، اسهال یا استفراغ دارد ، پس مداوم در حال از دست دادن آب بدن خود است . بنابراین ، شما باید مایعات از دست رفته را مداوم جایگرین کنید.تامین آب بدن نوزاد برای سلامتی وی بسیار مهم است. اگر احساس می کنید کم آبی بدن نوزاد بیش از حد است، حتما نوزاد را نزد پزشک متخصص اطفال خود ببرید.

سورین لند حامی مادر و کودک در ایران .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *