آکادمی, آموزش

مراحل سنجش کلاس اولی ها چگونه است ؟

طرح سنجش

برای بسیاری از والدین، رفتن کودک به کلاس اول استرس زا هست. یکی از مراحلی که باید کودک برای ورود به کلاس اول طی کند سنجش کلاس اول است. سعی می نمايیم مراحل این روند را ساده توضیح دهیم که والدین آگاهی های لازم را پیدا کنند و نگرانی خود را به کودک منتقل نکنند.

مراحل سنجش کلاس اولی ها چگونه است ؟

مراحل فرایند سنجش کلاس اولی ها در زیر آورده شده که بعد از نوبت گیری توسط مدیر مدرسه ، والدین به همراه کودک و مدارک زیر به پایگاه سنجش معرفی شده مراجعه می نمایند.

مراحل سنجش کلاس اول

مدارک مورد نیاز جهت انجام مراحل سنجش کلاس اول

پدر یا مادر، به همراه اصل شناسنامه والدین و کودک ، کارت واکسیناسیون تکمیل شده کودک و یک قطعه عکس ۴*۳

مراحل فرایند در پایگاه سنجش چگونه است؟

 

مسئول سنجش اول ابتدایی

مسئول پایگاه

طبق ساعت و نوبت داده شده اتاق اول مسئول پایگاه می باشد که اطلاعات کودک را بررسی می نماید و کودک را به اتاق بعدی راهنمایی می نمایند.

 

بهداشت پایگاه سنجش

در اتاق بهداشت قد و وزن کودک و وضعیت دندان ها و وضعیت جسمی و حرکتی کودک و وضعیت بهداشتی موی سر و کودک بررسی می گردد و کارت واکسن تکمیل شده کودک مشخص می گردد و راهنمایی های لازم ارائه می گردد.

 

بینایی سنج کلاس اول دبستان

بینایی سنجی

در این قسمت وضعیت بینایی کودک کامل بررسی می گردد و راهنمایی های لازم در این خصوص ارائه می گردد. اگر کودک در این قسمت جواب ندهد کودک را به بینایی سنجی تخصصی ارجاع می دهند تا جواب برگه بینایی سنجی را برای پایگاه سنجش مجددا بیاورید.

 

شنوایی سنج طرح سنجش

شنوایی سنجی

در این مرحله شنوایی سنج، هدفونی را بر روی گوش کودک قرار می دهد و معمولا در چهار فرکانس صدای بوقی را پخش می کند و کودک با تشخیص هر صدا دست خود را بالا می برد که شنوایی سنج مطمئن شود که شنوایی او سالم است. گاهی در این مرحله نیاز به ارجاع به شنوایی سنج تخصصی است که معمولا گرفتی جرم گوش و یا عفونت می تواند باعث این روند گردد و با دارو رفع می گردد. اگر کودک در این مرحله ارجاع شد نتیجه برگه شنوایی را بعد از بررسی شنوایی سنج تخصصی به پایگاه بیاورید.

آمادگی تحصیلی کلاس اول دبستان

بررسی آمادگی تحصیلی

در این مرحله سوالاتی از کودک در حیطه های مختلف پرسیده می شود که بیشتر مربوط به مفاهیم پیش دبستانی است که لازم است کودک در این سن یاد گرفته باشد. این سوالات نرم خاص سنی دارد و کودکی که حداقل نرم را جواب دهد از این مرحله گذر می کند و جای نگرانی نیست. اگر کودک به هر دلیلی جواب ندهد، مسئول پایگاه نوبت تخصصی می گیرد و کودک را برای ارزیابی تخصصی ارجاع می دهند.

برای تقویت مفاهیم مختلف کودک، می توانید از قسمت بازی های فکری سورین لند انتخاب نمائید. و اگر می خواهید مهارت های کودک خود را در حیطه های گوناگون متوجه شوید، می توانید از قسمت برسی مهارت سورین لند میزان توانایی کودک خود را ارزیابی و طبق راهنمایی آنجا تقویت نمائید.

 

در نهایت پدر یا مادر، کارت واکسن تکمیل شده و برگه سنجش را به مدرسه کودک تحویل می دهند.

پایگاه تخصصی
در مرکز سنجش تخصصی کودکانی که در پایگاه اولیه به هر دلیلی ارجاع شده اند، مجددا مورد ارزیابی قرار می گیرند. کودکان جسمی و حرکتی و طیف اتیسم نیز با بررسی های انجام شده مشخص می گردند.

 

در اینجا می توانید راه های افزایش دقت، توجه و تمرکز در کودکان را بخوانید.

نوشته شده توسط محمد حسن کریمی مدیر پایگاه سنجش الف

 

 

 

” width=”20″ height=”20″>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *