آکادمی, آموزش, نوپا و کودک

رویکرد مونته سوری: حمایت از پیشرفت بچه ها

ماریا مونته سوری

رویکرد مونته سوری: حمایت از پیشرفت بچه ها

 

به عنوان مادر ، همه ما تمایل داریم که به دنبال بهترین ها برای بچه های کوچک خود باشیم. همه ما به دنبال اسباب بازی هایی برای کودکانمان هستیم که علاوه بر سرگرمی ، جنبه های هوش و یادگیری کودکمان را نیز افزایش دهد. یعنی هم سرگرم کننده و هم آموزشی باشد. به همین دلیل بسیاری از مادران اسباب بازی های مونته سوری را برای بچه های خود انتخاب می کنند. اگر شما یک مادر هستید که می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد روش های مونته سوری داشته باشید و بدانید که این روش ها چطور  به رشد فرزند تان کمک می کند، ما همه جواب ها را اینجا جمع کرده ایم.

رویکرد مونته سوری چیست؟

در دهه 1920 ، ماریا مونته سوری این رویکرد آموزشی را به عنوان یک روش پرطرفدار آموزشی ایجاد نمود. امروز ، این روش آموزشی در بسیاری از مدارس دولتی و خصوصی در سطح جهان مورد استفاده قرار می گیرد. رویکرد مونته سوری به طور مستقیم و از طریق بازی به تقویت ابتکار عمل و توانایی های طبیعی کودکان می پردازد.
آنچه بیشتر والدین و معلمان در مورد این رویکرد دوست دارند این است که آنها می توانند آن را از بدو تولد و در کل سالهای مدرسه کودکان به کار گیرند.
طبق نظر ماریا مونته سوری، عظمت شخصیت انسان از اولین لحظه تولد او آغاز می شود لذا به اعتقاد او آموزش باید از بدو تولد آغاز گردد.

 

پایه های یادگیری در روش مونته سوری

کارشناسان با توضیح سه پایه اصلی  ، این رویکرد را بیان می کنند. ( کودک – والدین و مربیان – محیط اطراف )

برای بوجود آوردن نتیجه مطلوب، این سه محور  باید به طور هماهنگ ایجاد شود. همه اینها با محیطی شروع می شود که ما به عنوان مادران از بدو تولد بچه های کوچک خود برای آنها فراهم می کنیم. برای پیشرفت بهتر کودکانمان ، باید شرایط انجام این رویکرد را در خانه و مدرسه یا مهد کودک ایجاد کنیم.

 

چگونه می توان از رویکرد مونته سوری برای گروه های سنی مختلف استفاده کرد؟

از بدو تولد تا ۶ ماهگی

اولا ، استفاده از این رویکرد از بدو تولد شروع می شود و می توانیم آن را در ۳ مرحله ساده خلاصه کنیم:

مرحله اول ، زمانی که کودکان  تازه متولد می شوند، شروع به درک و شناخت محیطی که آنها را احاطه کرده است، می نمایند که این روند برای مهارت های یادگیری  آنها بسیار ضروری است.
مرحله دوم ، کودکان در این مرحله کارهای خاصی مانند گرفتن و فشار دادن اسباب بازی ها را انجام می دهند و مهارت های خود را توسعه می دهند.
مرحله سوم ، کودک روی انجام مهارت های دو مرحله قبلی با هم، تمرکز می کند.

در این سن ، شما باید یک محیط حمایتی و بی خطر و پر از آزادی همراه با نظم و انضباط را برای کودک خود فراهم کنید.

 

۶ تا ۱۲ ماهگی

در این مرحله ، نوزادان و کودکان تغییرات جسمی و روحی قابل توجهی را پشت سر می گذارند. این تغییرات شامل:
– یادگیری به سمت فعالیت های گروهی
– استفاده از تخیل و خلاقیت در رفتار و بازی ها
– درک مفهوم سازماندهی
– یادگیری رفتارهای اساسی
– ایجاد استقلال در خود
برای استفاده بیشتر از این تغییرات ، مادران ما باید با مربی کودک همکاری کنند تا بهترین محیط ممکن را برای آموزش کودک خود فراهم کنند.

 

۱۲ تا ۱۸ ماهگی

اینجاست که فرزندان کوچک ما به سمت بزرگسالی می روند. همچنین جایی است که بچه های ما شخصیت های خود را شکل داده و علایق خود را تعیین می کنند. به عنوان مادران ، بهترین کاری که می توانیم در این مرحله انجام دهیم این است که با تغییراتی که قرار است ایجاد شود هماهنگ شویم و صبور باشیم. به خصوص اینکه کودکان در این سن ممکن است عدم تمرکز و مردد بودن از خود در انجام کارها، از خود نشان دهند. همچنین اعتماد و عزت نفس در کودک شروع به رشد می کند.

 

۱۸ تا ۲۴ ماهگی

این مرحله آخرین مرحله ای است که به ما کمک می کند تا کودکانمان با کمک کسب مهارتهای مراحل قبلی، رشد کرده و به شخصیت مستقلی که بتوانند خودشان یادبگیرند ، تبدیل شوند.

 

روش مونه سوری، چه مهارتهایی را به فرزندان ما می آموزد؟

این همان چیزی است که بیشتر مادران علاقمند به دانستن آن هستند. که شامل:

مهارت های زندگی عملی – که شامل مهارت های زندگی واقعی ، پیشرفت عاطفی و مهارت های اجتماعی است.
مهارت های حسی – مانند گوش دادن ، دلسوزی و درک مطلب.
ریاضیات – که کودکان می توانند بیشتر از طریق اسباب بازی هایی که مهارت های ریاضی را تقویت می کنند، استفاده کنند.
مهارت های زبانی – این شامل یادگیری زبانهای دیگر و مهارتهای زبانی است.
مهارت های فرهنگی – که عمدتاً شامل دانستن و درک سایر کشورها و فرهنگ های آنها است.

 

چگونه می توان برای کودکان در خانه، شرایط روش مونته سوری را بوجود آورد؟

۱- یک روال مشخص برای روند بازی و آموزش کودک ایجاد کنید.

این روند شامل برنامه ای است که دربرگیرنده زمان خواب ، زمان غذا ، زمان بازی و زمان تماشای تلوزیون است. علاوه بر این ، مناطق خاصی را برای هر فعالیت تنظیم کنید. مثلا برای خوردن غذا لازم است کودک، در زمان مناسب غذا خوردنش و روی صندلی مخصوص غذا خوردن بنشیند.

۲- اسباب بازی هایی را که سن کودک شما به آن نیاز دارد را به او ارائه دهید.

اگر از بدو تولد این کارها را برای کودک خود شروع نکرده اید، اشکالی ندارد. شروع این کار هرگز دیر نیست. بدانید فرزند شما به چه اسباب بازی هایی احتیاج دارد و آنها را تهیه و در خانه به او ارائه می دهد.

۳- به کودکان مستقل شدن را آموزش دهید.

آزاد گذاشتن کودک در هنگام بازی با روش مونته سوری یک اصل است و ما نباید در روند بازی آنها دخالت داشته باشیم و فقط زمانی که کودکان درخواست کمک دارند، به آنها کمک کنیم و مجددا آنها را در انجام بازی آزاد بگذاریم. همچنین ، از کودکان بخواهید که ، از وسایل خود مراقبت کرده و اسباب بازی های خود را مرتب کنند. برای انجام بهتر این کار ، اطمینان حاصل کنید که مکان هایی که کودک باید اسباب بازی هایش را در آنجا مرتب کند ، در دسترس او قرار دارند.

۴- به کودکان وظایف مختلف واگذار کنید.

کودکان بسته به سن خود قادر به انجام کارهای خاصی هستند. از موارد ساده مانند جمع کردن اسباب بازی های خود شروع کنید و به تدریج آن کارها را پیچیده تر کنید مانند تاکردن لباس ها و تمیز کردن اتاق خود.

۵- به نقاط قدرت و ضعف کودک خود توجه داشته باشید.

هر کودک در انجام مهارت هایی برتری و یا ضعف دارد و ممکن است در انجام کارهایی به کمک دیگران نیاز داشته باشد. نقاط قوت و ضعف کودک خود را پیدا کنید و  آنها را تقویت کنید و به فرزندتان کمک کنید تا بر همه آن مهارت ها تسلط پیدا کنند.

چگونه بهترین اسباب بازی های مونته سوری را برای بچه های خود انتخاب کنیم؟

مواردی که  باید هنگام خرید اسباب بازی مونته سوری در نظر بگیرید عبارتند از:

– سن فرزند شما
– مواد اسباب بازی، که باید ایمن باشد.
– همچنین شما به اسباب بازی هایی نیاز دارید که جذاب ، رنگارنگ ، سرگرم کننده و آموزشی باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *